Kawa zbożowa – źródło inuliny i błonnika, a do tego rozgrzewa, gdy zimno

Smak kawy zbożowej kojarzy mi się z wykopkami. W podstawówce jeździliśmy co roku jesienią całą szkołą, aby pomagać w zbiorach ziemniaków. Takie wyjazdy byłyby doskonałe, gdyby nie konieczność zbierania ziemniaków 😉

Strasznie nie lubiłam grzebać w suchej ziemi w poszukiwaniu ziemniaków. Same wyjazdy były bardzo wesołe. Można było poznać młodzież z innych szkół, zawiązywały się nowe znajomości, eh.

W porze posiłku przyjeżdżał, zwany dziś catering, a wtedy był to po prostu drewniany wóz, na którym stały termosy z kawą zbożową i kosze z kubkami oraz kosze z wczorajszymi bułkami. W takiej bułce znajdował się plasterek żółtego sera. Sama bułka smakiem z nóg nie zwalała, ale w połączeniu z serem i łykiem ciepłejsłodkiej zbożówki była wyśmienita.

Dziś wybierając coś do picia często sięgam po kawę zbożową, którą należy ugotować. Nie zalać wrzątkiem i poczekać, ale gotować 3 minuty, poczekać 5 minut, przecedzić, posłodzić i gotowe. Do słodzenia zbożówki używam melasy z karobu. Można użyć melasę buraczaną, ale ta ma lekko kwaśny posmak, dlatego preferuję tę z karobu. Oczywiście najsmaczniejszy jest miód, ale trochę mi go szkoda do gorącej kawy.

Kawa zbożowa
Kawa zbożowa

Kawa zbożowa
Kawa zbożowa

W okresie zimowym, gdy potrzebuję się porządnie rozgrzać dodaję doń imbir, kardamon, goździki i cynamon. Zabieram z sobą taki napój w kubku termicznym, gdy wychodzę z domu. Tylko sobie wyobraź: las, zima, śnieg i rozgrzewająca zbożówka w kubku… Mmmm, słodko 🙂

Kawa zbożowa –  konkretnie to robię ją tak

W garnku zagotowuję 2 litry wody, dodaję 1 cm imbiru pokrojony na 5 plasterków, kilka ziaren kardamonu oraz 4 goździki i płaską łyżeczkę cynamonu. Po chwili gotowania dodaję 2 łyżki kawy zbożowej, gotuję 3 minuty i wyłączam gaz. Pozostawiam ją pod przykryciem na 5 minut i po tym czasie jest gotowa do przecedzenia. W dzbanku czasami dosładzam ją rzeczoną melasą z karobu lub buraczaną, a czasami miodem.

Kawa zbożowa
Kawa zbożowa

Zdarza się, że dodaję mleko, na przykład migdałowe. Jest wtedy jeszcze smaczniejsza.

Kawa zbożowa
Kawa zbożowa

GORĄCO polecam 🙂

Dlaczego warto pić kawę zbożową?

Za sprawą błonnika wspomaga trawienie, przyspiesza przemianę materii. Inulina zawarta w cykorii, z której m.in. produkuje się zbożówkę, jest jak prebiotyk: stymuluje namnażanie dobroczynnych bakterii probiotycznych w jelitach. Wspomaga układ nerwowy, system odpornościowy, obniża poziom cholesterolu, reguluje poziom cukru we krwi. Można w niej również znaleźć witaminy z grupy B. 

 

Źródła informacji

Pobierz bezpłatnego eBooka!


 

1. Nasza historia – co nam dała zmiana odżywiania.
2. Co musisz zrobić zanim zaczniesz zmiany.
3. Produkty, które powinny zniknąć z kuchni.
4. Co w zamian? Zdrowe zamienniki.
5. Co się stanie, jeżeli nic nie zrobisz.
6. Jak zrobić to szybciej i łatwiej.

Streszczenie
recipe image
Nazwa przepisu
Kawa zbożowa - źródło inuliny i błonnika, a do tego rozgrzewa, gdy zimno
Opublikowany w
Czas przygotowania
Czas gotowania
Średnia ocena
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)