Gulasz pieczarkowo-szparagowy z kaszą gryczaną

Byłam akurat w sklepie i zobaczyłam miniaturowe pieczarki. Urocze były. Były, bo zaraz wymyśliłam, jak można je pysznie zjeść. Skręciłam w prawo i dobrałam szparagi. Podczas zakupów myślałam, że zjemy to z ryżem, ale w ostatniej chwili opamiętałam się i ugotowałam kaszę gryczaną.

Składniki na gulasz pieczarkowo-szparagowy z kaszą gryczaną dla 4 osób:

  • 250 g pieczarek mini (jak nie znajdziesz, użyj zwykłych tylko pokrój na ćwiartki)
  • 1 cebula
  • 0,5 szklanki wody
  • 1 pęczek szparagów
  • 1 łyżeczka dobrej soli
  • 2 łyżki tłuszczu (ja użyłam smalec gęsi, ale dla wege może być oliwa z oliwek)
  • 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
  • 1 szklanka kaszy gryczanej palonej (użyj ile potrzebujesz)

Zacznij od kaszy. Opłucz ją i ugotuj w 2. szklankach wody i łyżce tłuszczu. Ja nie daję soli, ale zrób jak lubisz. Gotuj ją około 15 minut, a następnie zdejmij z ognia i zawiń w ścierkę. Niech czeka na sos.

W rondlu rozpuść 1 łyżkę tłuszczu. Daj do niego pokrojoną w małą kostkę cebulę, umyte pieczarki, sól oraz wodę. Gotuj 10 minut.

W międzyczasie umyte szparagi pokrój na kawałki około 2 cm. Dodaj je do pieczarek i gotuj kolejne 10 minut. Następnie w szklance z odrobiną wody rozmieszaj skrobię, dodaj do sosu i dokładnie zamieszaj. Niech sos się zagotuje. Zamieszaj, gotuj minutę i wyłącz gaz.

Jest pyszne z jakąkolwiek sałatą i rzodkiewkami.

Gulasz pieczarkowo-szparagowy z kaszą gryczaną
Gulasz pieczarkowo-szparagowy z kaszą gryczaną

Gulasz pieczarkowo-szparagowy z kaszą gryczaną
Gulasz pieczarkowo-szparagowy z kaszą gryczaną

Gulasz pieczarkowo-szparagowy z kaszą gryczaną

Dlaczego jest taki zdrowy?
Pieczarki oprócz wielu witamin i minerałów zawierają lektyny wiążące przeciwciała – przyłączają się one do zainfekowanych komórek ułatwiając limfocytom ich neutralizację. Dlatego są ważne w profilaktyce przeciwnowotworowej. Ponadto zawierają składniki mineralne (żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk, wapń), witaminy z grup A, B, D, E, kwas foliowy i błonnik.

Szparagi jako nieliczne z roślin zawierają wszystkie niezbędne egzogenne aminokwasy. Oprócz białka zawierają ogrom odżywczych mikroelementów: magnez, fosfor, sód, żelazo, oraz witaminy z grupy B, C, E, K. Jak każde warzywo zawierają również błonnik, który działa oczyszczająco. Szparagi mają również inulinę (probiotyk), który jest doskonałą pożywką dla naszego cennego mikrobiomu (bakterii jelitowych). Zielone, są bardziej wartościowe 🙂

Kasza gryczana jest bezglutenowa oraz nie zakwasza organizmu. Zawiera znaczne ilości magnezu, który wspomaga przyswajanie wapnia z pożywienia, a co za tym idzie wzmacnia kości. Znajdują się w niej również tak potrzebne składniki, jak: błonnikbiałkokwas foliowywitaminy (E, K, B1, B2, B3, B6), wapń, żelazopotascynk, fosforwęglowodany. Jest świetna dla jelit, układu nerwowego, serca, kości, odporności. Co tu wyliczać – jest wspaniała dla całego organizmu.

UWAGA: Bezpłatny eBook!

„6 kroków do zdrowego odżywiania”

 


Bezpłatny eBook, a w nim:

 

1. Nasza historia – co nam dała zmiana odżywiania.
2. Co musisz zrobić zanim zaczniesz zmiany.
3. Produkty, które powinny zniknąć z kuchni.
4. Co w zamian? Zdrowe zamienniki.
5. Co się stanie, jeżeli nic nie zrobisz.

6. Jak zrobić to szybciej i łatwiej.

Streszczenie
recipe image
Nazwa przepisu
Gulasz pieczarkowo-szparagowy z kaszą gryczaną
Opublikowany w
Czas przygotowania
Czas gotowania
Średnia ocena
3.51star1star1star1stargray Based on 2 Review(s)