Łosoś z imbirem

Jako, że jestem specem od łososia (statystycznie częściej go przygotowuję), dostałem zadanie asystowania córce w przygotowaniu trzeciej konkursowej potrawy.  Łosoś to bardzo “wdzięczna” ryba – trzeba się mocno postarać, aby ją źle przyrządzić.

Z drugiej strony najczęstszy sposób jej podania (smażenie + cytryna) jest zbyt prosty, szukaliśmy więc jakichś inspiracji i tak padło na imbir. To naprawdę świetna przyprawa – oczywiście mam na myśli świeży korzeń. Nadaje bardzo charakterystyczny, odświeżający i rozgrzewający aromat – doskonale wzbogaciła smak naszego łososia.

 Składniki na łososia z imbirem:IMG_8512_logo

  • 50 dkg filetu z łososia ze skórą
  • 1 limonka (może być cytryna)
  • 2 łyżki masła klarowanego
  • kawałek świeżego imbiru (około 5 cm)
  • sól himalajska i świeżo mielony pieprz

Skórę ryby oskrob z łusek, umyj w zimnej wodzie i pokrój na paski o szerokości 3-4 cm. Osusz ręcznikiem papierowym i oprósz solą i pieprzem. Limonkę sparz w gorącej wodzie i  przekrój na połowę. Z jednej połowy wyciśnij sok na zaprawę, druga posłuży do dekoracji dania.

Imbir oskrob (najlepiej łyżeczką do herbaty), pokrój w drobną kostkę lub zetrzyj na tarce. Przełóż do soku wyciśniętego z połówki limonki dodając pół łyżki masła klarowanego, sól i pieprz.

Rybę przez smażeniem (około 1 godzinę) wyjmij z lodówki –  temperatura jej wnętrza wyrówna się z pokojową. Dzięki temu szybciej się usmaży, będzie delikatniejsza i bardziej soczysta.

Na patelni rozgrzej pozostałą część masła, smaż rybę po 3-4 minuty z każdej strony. Po tym czasie polej łososia przygotowaną wcześniej zaprawę. Zmniejsz ogień, przykryj pokrywą i duś przez około 5 minut.

Na koniec rybę delikatnie przełóż na półmisek i udekoruj pokrojoną limonką. Potrawa doskonale komponuje się z sałatą doprawioną oliwą z oliwek i octem balsamicznym.

Dlaczego warto używać imbiru?
Kłącze imbiru (zgrubiały pęd podziemny) jest od wieków znane z szeregu właściwości leczniczych. Działa przeciwzapalnie, ułatwia trawienie, leczy przeziębienia, łagodzi mdłości, zwiększa koncentrację, polepsza krążenie krwi. Najbardziej wartościowy jest w postaci naturalnej (świeży pęd). Jako przyprawa ma słodką, trochę drzewną cytrusową nutę. Jest dość pikantny więc trzeba dozować z umiarem. 

Może Ty masz pomysł na ciekawe i zdrowe danie z łososiem? Jeżeli tak, dodaj komentarz pod artykułem. Twoje doświadczenia wzbogacą ten wpis i być może zainspirują mnie lub innego czytelnika do wypróbowania Twojego sposobu.