Sprawdź konkurs!
/ Artykuł / Oczyszczanie wątroby i pęcherzyka żółciowego

Oczyszczanie wątroby i pęcherzyka żółciowego

Tatiana Jaworska on 20 sierpnia 2018 - 06:00 in Artykuł, Historie czytelników, Oczyszczanie, Zdrowe odżywianie, Dieta

Ja i oczyszczanie wątroby? Sama nie wierzę, że to opisuję... Ojej! Wszyscy moi znajomi to przeczytają, łuch. To nieco krępujące, ale trzeba świecić przykładem. Jeśli ten wpis pomoże choć jednej osobie, to było warto 🙂 A zresztą, po tylu razach to już jak pójście do fryzjerki.

Kamienie wątrobowe, to bardziej złogi. Kamienie kojarzą się z czymś twardym, a moje były miękkie. To z jednej strony zasługa picia soku jabłkowego, który miał je rozmiękczyć, a z drugiej to, że nie miałam uwapnionych kamieni.

Pomysł na oczyszczanie wątroby przyszedł mi do głowy już jakieś 2 lata temu, ale miałam obawy, że coś może pójść nie tak. Teraz żałuję, że tak długo zwlekałam. Im wcześniej, tym lepiej.

To wcale nie jest straszne przeżycie. To znaczy straszne jest wypicie soli gorzkiej – dla mnie to jest po prostu okropne. Ja nawet nie lubię grejpfrutów, bo są gorzkie, a ta sól to gorzej niż sok z grejpfruta. No i mikstura oliwy z sokiem z cytryny – aż mi łzy płynęły. Ale to za pierwszym razem. Kolejnym razem kupiłam lepszą oliwę (mniej gorzką) i użyłam soku z cytryny pół na pół z sokiem z pomarańczy. Smaczne nie było, ale oczy nie łzawiły od goryczy. Michał w ogóle nie miał problemu z wypiciem tych mikstur.

Podczas pisania artykułu jestem już po 7. oczyszczaniach wątroby, co oznacza, że się da, nawet dla takiej antyfanki gorzkiego smaku jak ja.

Oczyszczanie wątroby

Oczyszczanie wątroby

Po co nam wątroba?

Wątroba to niesamowity organ. Nawet z 60% utratą wydolności może skutecznie wspierać pracę organizmu nie wykazując żadnych niepokojących objawów w wynikach morfologii. Dzieje się tak dlatego, że jest to jeden z najważniejszych i najbardziej skomplikowanych organów, wiec ma duże rezerwy i możliwości regeneracji. To istne laboratorium chemiczne odpowiedzialne za przetwarzanie i przechowywanie, filtrowanie i oczyszczanie.

Ale to nie wszystko! Wątroba w połączeniu z pęcherzykiem żółciowym odgrywa kluczową rolę w procesie trawienia pokarmów, szczególnie tłuszczów. Produkty zawierające tłuszcze poprzez żołądek dostają się do dwunastnicy, gdzie zmieszane z żółcią, wstrzykniętą z pęcherzyka żółciowego, są trawione i przyswajane przez organizm.

Żółć wątrobowa, oprócz wspierania procesu trawienia, jest również niezbędna od zachowania równowagi kwasowo-zasadowej w jelitach i pozbywania się z organizmu toksycznych produktów przemiany materii. Wątroba w ciągu minuty filtruje ponad 1 litr krwi, większość przefiltrowanych zbędnych produktów opuszcza wątrobę razem z żółcią. Żółć z toksycznymi odpadami wędruje przez układ pokarmowy wchłaniając się w jelicie cienkim i pozostawiając tam “niebezpieczny ładunek” do wydalenia.

Czym są kamienie wątrobowe?

Kamienie wątrobowe są fragmentami stwardniałej żółci i innych zawartych w niej substancji, np. toksyny, których organizm chciał się pozbyć, lecz w postaci zastygniętej bryłki zatrzymują się w przewodach żółciowych wątroby. Zdecydowana ich większość nie ma formy zmineralizowanej (są miękkie jak zastygnięty tłuszcz), dlatego są zupełnie niewidoczne podczas konwencjonalnych badań lekarskich typu prześwietlenie lub USG.

Kamienie wątrobowe mają rozmiar od łebka szpilki, poprzez wielkość ziarna soczewicy czy fasoli, a kończąc na małym orzechu włoskim (bardzo rzadko). W wątrobie kilkudziesięcioletniej osoby może ich być nawet kilka tysięcy fizycznie powiększając wątrobę (uwaga odstający brzuch) i utrudniając przepływ żółci.

Co powodują kamienie wątrobowe?

Żółć wątrobowa jest niezbędna do prawidłowego trawienia i przyswajania składników odżywczych oraz do pozbywania się toksyn z organizmu. Wątroba zdrowego człowieka każdego dnia powinna produkować 1-1,5 litra żółci, która trafia do jelit, gdzie jest wchłaniana w jelicie krętym (ostatni fragment jelita cienkiego) do krwi i ponownie transportowana do wątroby (krążenie wątrobowo-jelitowe).

Kamienie wątrobowe znacząco utrudniają przepływ żółci z wątroby do pęcherzyka żółciowego i dalej do dwunastnicy. W efekcie wątroba wytwarza znacznie mniej żółci, co znacząco spowalnia proces wydalania toksyn przejętych podczas filtrowania krwi. Niewydalone toksyny, których wątroba nie jest już w stanie magazynować są przechowywane w tkance łącznej i płynach w postaci obrzęków.

Zbyt mała ilość żółci może utrudniać lub wręcz uniemożliwiać trawienie tłuszczów, które są konieczne np. do przyswajania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Bez absorpcji tłuszczu nie ma również wchłaniania wapnia, przez co nawet przy prawidłowej diecie i suplementacji mogą się pojawić jego niedobory i zachcianki pokarmowe.

Dodatkowo niewłaściwie strawiony pokarm może fermentować (wzdęcia) i zaburzać właściwą florę jelitową. O tym jak dbać o swój mikrobiom przeczytasz w artykule: Dobre bakterie – jak uszczelnić jelita. Niestrawione produkty nagromadzone w układzie pokarmowym mogą również powodować infekcje bakteryjne i wirusowe (np. pleśniawka).

Bazując na tym co napisał Andreas Moritz w książce: “Oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego” większość chorób przewlekłych może mieć swój początek w niedostatecznej ilości żółci spowodowanej kamieniami wątrobowymi. Nawet jeżeli ma rację tylko w połowie, to biorąc pod uwagę nieinwazyjność procesu ich usuwania, zdecydowanie warto spróbować! 🙂

Oczyszczanie wątroby

Co skłoniło mnie do oczyszczania wątroby?

Podczas ostatniej ciąży pojawiły mi się kłopoty z trawieniem bigosu. Nigdy nie miałam z tym kłopotu, a tu taka niespodzianka – bóle i jeżdżenie w jelitach połączone ze skurczami macicy. Aż pojechaliśmy do szpitala, bo miałam wrażenie, że zaczynam rodzić (3 tygodnie przed terminem). A to tylko kapusta kiszona…

Liczyłam, że po porodzie sytuacja wróci do normy, ale nie. Nie wróciła. Po zjedzeniu bigosu czułam się nadęta. Tak nie mogło być. Przed 3. ciążą robiłam badania i żadnych kamieni w pęcherzyku żółciowym nie było. 12 lat wcześniej je miałam (pisałam o tym tutaj), dlatego sprawdziłam przed kolejną ciążą nerki i wątrobę – było czysto. Dlatego kamieni uwapnionych, tych które widać podczas badania USG, się nie spodziewałam, ale liczyłam, że podczas oczyszczania wątroby wyjdzie coś, co powodowało wspomniane efekty. I wyszło.

Po pierwszym oczyszczaniu wątroby czułam się bardzo dobrze – jak zawsze – ale brzuch miałam wzdęty przez cały miesiąc – do kolejnego oczyszczania. Za pierwszym razem nie pojawiły się żadne złogi (oprócz maleńkich wielkości pchły).

Jednak wtedy, jak opisał to Andreas Moritz w książce “Oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego”, kamienie wątrobowe prawdopodobnie przesunęły się do wyjścia kanałów żółciowych. W związku z wzdętym brzuchem oraz tym, że przy drugim oczyszczaniu złogi zaczęły wychodzić, jak również tym, że wzdęcie zniknęło, rozumiem, że tak mogło być, jak pisał. Dlatego decydując się na oczyszczanie wątroby od razu trzeba zaplanować sobie kilka sesji – tylko wtedy ma to sens. Inaczej lepiej nie zaczynać.

Jak wyglądało moje oczyszczanie wątroby?

Podczas 1. oczyszczania można powiedzieć, że nie wyszło nic, ponieważ takich zielonych złogów wielkości pchły (które wychodziły za każdym razem) nie liczę.

Podczas 2. oczyszczania, oprócz mnóstwa malutkich złogów, pojawiło się to:

Oczyszczanie wątroby

Oczyszczanie wątroby

Podczas 3. oczyszczania ponownie wyszło mnóstwo małych kamyczków oraz to:

Oczyszczanie wątroby

Oczyszczanie wątroby

Podczas 4. oczyszczania wyszło najwięcej. Część udało się sfotografować, ale te, które wyszły jako ostatnie, wyschły i zmalały zanim zrobiłam zdjęcie. Były w kolorze takim, jak te podczas 5. oczyszczania, tylko mniejsze.

Po poprzednich wyszedł taki na 2 cm i sfotografowałam go z tymi największymi, które już zdążyły ściemnieć:

Podczas 5. oczyszczania wyszło mnóstwo małych złogów, a te były największe (z każdym oczyszczaniem mniej):

Oczyszczanie wątroby

Oczyszczanie wątroby

Podczas 6. oczyszczania wyszła garść maleńkich złogów, a podczas 7. było już tylko kilka maleńkich.

Jak przeprowadzić oczyszczanie wątroby?

My robimy oczyszczanie wątroby wg Andreas’a Moritz’a “Oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego” i wskazówki napisane poniżej (tu jest wersja do wydrukowania), zaczerpnęłam z jego książki (oprócz moich własnych komentarzy), którą należy przeczytać przed przystąpieniem do oczyszczania.

Dla 1 osoby trzeba mieć:

 • 6 litrów soku jabłkowego (po litrze na dzień, tylko uwaga litr soku ma ok. 420 kcal), można zrobić samemu lub kupić tłoczony bez cukru; zamiast soku jabłkowego można stosować kwas jabłkowy w proporcji 0,5-1 łyżeczki na litr wody i tyle wypijać każdego z 6. dni przygotowania,
 • 4 łyżki stołowe soli Epsom (gorzka sól – siarczan magnezu) albo cytrynian magnezu, a do tego 700 ml filtrowanej wody,
 • 0,5 szklanki oliwy z oliwek ekstra vergine – jak najsmaczniejsza, bo trzeba to wypić,
 • 0,75 szklanki (175 ml) soku ze świeżego grejpfruta lub z cytryny + pomarańczy w tych samych ilościach,
 • 2 litrowe słoiki + 2 pokrywki.

Przygotowanie do oczyszczania:

1. Przez 6 dni wypijamy codziennie 1 litr soku lub roztworu kwasu jabłkowego z wodą. Pijemy powoli pomiędzy posiłkami (2 godziny po posiłku). Wieczorem nie pijemy. Do tego wypijamy 6-8 szklanek wody. Zęby płuczemy wodą z sodą oczyszczoną, aby sok nie zniszczył szkliwa.

2. Podczas 6 dni przygotowań unikamy zimnego jedzenia i picia, aby nie schładzać wątroby, co ograniczałoby skuteczność oczyszczania.

3. Nie jemy produktów odzwierzęcych, nabiału i smażonych potraw. Nie przejadamy się. Nie bierzemy suplementów, szczególnie podczas ostatniego dnia przygotowania.

4. 6. dnia wypijamy litr soku do godziny 12. Można spożyć lekkie śniadanie, np. owsianka. Tego dnia można jeść owoce, warzywa i pić soki owocowe. Wszystko ciepłe, bez białka i tłuszczu. Na obiad można zjeść warzywa z pary z ryżem basmati i odrobiną dobrej soli. Od godziny 13:30 nie można niczego jeść, a pić tylko wodę. W tym dniu najlepiej byłoby oczyścić okrężnicę.

Oczyszczanie główne:

1. 18:00 4 łyżki stołowe soli Epsom dodajemy do 0,7 l filtrowanej wody. Są to 4 porcje wody po 175 ml. Wpijamy pierwszą porcję (0,75 szklanki/175 ml). Można wypić przez rurkę i popić kilkoma małymi łykami czystej wody. Można też dodać soku z cytryny (sól jest gorzka). Można przepłukać usta wodą z sodą oczyszczoną. Około 19:00 wypijamy szklankę ciepłej wody.

2. 20:00 Pijemy drugą porcję wody z solą Epsom (0,75 szklanki). Nie popijamy wodą. Około 20:30 wypijamy 0,5 szklanki ciepłej wody.

3. 21:30 Jeśli do tej pory nie oczyściliśmy okrężnicy, to teraz trzeba zrobić lewatywę wodną (me nie robiliśmy).

4. 21:45 Dokładnie myjemy cytrusy, ręcznie wyciskamy 0,75 szklanki soku i przecedzamy przez sitko. Sok i 0,5 szklanki oliwy z oliwek przelewamy do litrowego słoja. Zamykamy go i intensywnie potrząsamy aż roztwór stanie się wodnisty. Wypijamy tę mieszankę o 22:00, ale jeśli potrzebujemy pójść do toalety, to możemy opóźnić tę czynność o 10 minut.

5. 22:00 Stajemy przy łóżku (nie siadamy) i wypijamy mieszankę soku z oliwą jak najszybciej. Można pomiędzy haustami łyknąć nieco miodu, aby łatwiej było przełknąć mieszankę. Pijemy nie dłużej niż 5 minut. Nie popijamy wodą.

6. Następnie od razu kładziemy się spać. Wyłączamy światło i kładziemy się płasko na plecach. Pod głowę kładziemy poduszkę, aby głowa była wyżej żołądka. Można też położyć się na prawej stronie, a kolana podciągnąć pod brodę. W okolice wątroby przykładamy termofor z ciepłą wodą. Leżymy nie ruszając się i nie mówiąc co najmniej 20 minut. Po tym czasie idziemy spać. W nocy mogą nastąpić wypróżnienia już z kamieniami. Wydalanie kamieni może trwać około 14 godzin (oczywiście nie non stop). W moim przypadku jest to w godzinach 8-11 (6 odwiedzin w toalecie).

Poranek kolejnego dnia:

 1. 6:00 – 6:30 Po przebudzeniu, ale nie wcześniej niż 6 rano pijemy trzecią porcję wody z solą Epsom (0,75 szklanki). Nie popijamy wodą. Wcześniej można wypić szklankę ciepłej wody. Relaksujemy się (śpimy, ćwiczymy, co potrzebujemy). Najlepsza jest pozycja wyprostowana.
 2. 8:00 – 8:30 Pijemy czwartą i ostatnią porcję wody z solą Epsom. Nie popijamy wodą.
 3. 10:00 – 10:30 Możemy wypić świeżo wyciskany sok owocowy.
 4. 12:00 Możemy zjeść kawałek świeżego owocu.
 5. 13:00 Możemy zjeść lekki obiad. Do wieczora lub następnego dnia wszystko powinno wrócić do normy. Przez 2-3 dni jemy lekkie posiłki.

Kiedy najlepiej oczyszczać wątrobę:

 • dobrze, aby kobieta była po miesiączce i nie może być w ciąży,
 • wygodnie jest zaplanować to tak, aby 6. dzień wypadł w piątek, wówczas wydalanie jest w sobotę,
 • najkorzystniej główną część oczyszczania przeprowadzać w dni pomiędzy pełnią księżyca a jego nowiem (trakcie pełni ciało ma skłonność do przechowywania większych ilości wody w mózgu i tkankach niż w inne dni),
 • najlepszym czasem na płukanie jest okres około 10 dni przed lub 10 dni po zmianie pór roku; kiedy dochodzi do zmiany pory roku, organizm przechodzi również duże zmiany fizjologiczne i jest bardziej podatny na uwolnienie nagromadzonych substancji toksycznych oraz produktów ubocznych.

Powyższe zalecenia nie zawsze w praktyce da się zrealizować, ponieważ sesji oczyszczających jest kilka (od 8 do 12-tu). Zatem robiąc jedną na miesiąc, chcąc to zrobić pomiędzy pełnią a nowiem, już po miesiączce (nie w trakcie), względem zmian pór roku, biorąc pod uwagę pracę, życie rodzinne i wyjazdy, siłą rzeczy z któregoś zalecenia trzeba zrezygnować, aby w rozsądnym czasie odbyć całą serię oczyszczań.

Ważne uwagi końcowe:

 1. Gdy raz zacznie się oczyszczać wątrobę, powinno się kontynuować oczyszczanie dopóki przez dwa kolejne płukania nie wydali się żadnych kamieni. Niekiedy należy w tym celu przeprowadzić serię 8-12 zabiegów oczyszczających. Dlatego z braniem pod uwagę zmian pór roku ja podchodzę z dystansem.
 2. Pozostawienie wątroby do połowy wolnej od kamieni przez dłuższy okres czasu (trzy miesiące i dłużej) może spowodować większy dyskomfort niż nieczyszczenie jej wcale. Poza tym w przerwach pomiędzy kolejnymi płukaniami kamienie z głębi wątroby przemieszczają się do przodu, do głównych kanałów żółciowych. Dlatego ważne jest aby od razu wkalkulować kilka oczyszczań. Z perspektywy czasu wiem, że da się to zrobić.
 3. Gdy zostaną usunięte wszystkie kamienie z wątroby należy profilaktycznie 1-2 razy na rok oczyszczać wątrobę.
 4. Przy pierwszym oczyszczaniu mogą nie wyjść żadne kamienie.
 5. Osoby bez woreczka żółciowego mogą przeprowadzić oczyszczanie wątroby.

Szczerze mówiąc, a raczej pisząc, to byłam mocno zaskoczona tak dużą ilością złogów, które w sobie nosiłam. Spodziewałam się, a właściwie miałam nadzieję, że jakieś wyjdą, ale nie żeby taka ilość. Regularnie robię oczyszczanie organizmu czy to sokami, czy postem warzywno-owocowym.

Ogólnie trawienie mam bardzo dobre, tylko ten bigos wcześniej nieco mi doskwierał – po oczyszczaniu wątroby jest zdecydowanie lepiej. To, co jeszcze chciałam osiągnąć oczyszczaniem wątroby, to pozbyć się nietolerancji pokarmowych. Jednak tego jeszcze nie udało mi się osiągnąć. Ale warto było pozbyć się kilku garści złogów z brzucha. Teraz, gdy widzę kogoś z odstającym brzuchem, zastanawiam się, ile kamieni w sobie nosi 😉

A poniżej złogi przysłane przez jedną z czytelniczek:

UWAGA: Bezpłatny eBook!

„6 kroków do zdrowego odżywiania”

 


Bezpłatny eBook, a w nim:

 

1. Nasza historia – co nam dała zmiana odżywiania.
2. Co musisz zrobić zanim zaczniesz zmiany.
3. Produkty, które powinny zniknąć z kuchni.
4. Co w zamian? Zdrowe zamienniki.
5. Co się stanie, jeżeli nic nie zrobisz.

6. Jak zrobić to szybciej i łatwiej.

58 SKOMENTUJ

Wyślij swoją wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

58 Komentarze
 • 31 sierpnia 2018

  Gratuluję wytrwałośc i efektówi! Ja też planuje kolejne oczyszczanie metodą Moritza w jesieni. Zaczełam bo miałam lekkie kłucia po prawej stronie. Wyszło sporo drobnych kamieni. Przed oczyszczaniem miałam usg i nie było nic,tj zadnych zwapnionych kamieni a tu sie okazało że jednak są jakieś… bo wyszły. Teraz nie mam kłucia ale chce kontynuować to oczyszczanie przynajmniej raz w roku.
  Jak dobrze że o tym piszesz bo to może uświadomic wielu osobom że niekoniecznie zaraz trzeba iść pod nóż chirurga…!

  Anna Maria
  Odpowiedz
  • 2 września 2018

   A ile oczyszczań robiłaś za pierwszym razem?
   Jestem też ciekawa, czy Ci coś wyjdzie, gdy to powtórzysz.

   Tatiana Jaworska
   Odpowiedz
 • 5 września 2018

  Czy karmiąc piersią można robić takie oczyszczanie?

  Paulina
  Odpowiedz
  • 6 września 2018

   Nie za bardzo. Przez kilka dni nie można jeść dużych ilości białka, a karmiąc trzeba je jeść. Poza tym w dzień oczyszczanie trzeba mieć czas dla siebie.

   Tatiana Jaworska
   Odpowiedz
 • 21 listopada 2018

  Myślałam kiedyś o oczyszczaniu wątroby. W ostatniej ciąży okazało się, że mam jakieś złogi w pęcherzyku żółciowym, ale słabo zwapnione, bardziej była to ‘masa’. Miałam dwa ataki kolki w ciąży i raz kilka miesięcy po porodzie. Czy według Ciebie oczyszczanie wątroby mogłoby pomóc?- te złogi o których piszesz powyżej to złogi w wątrobie czy w pęcherzyku żółciowym?

  Ania
  Odpowiedz
  • 21 listopada 2018

   Wiesz, ja nie wiem skąd one dokładnie wyszły – ich nie widać podczas usg, więc nie wiedziałam nawet, że je miałam. Według usg właśnie ja nie miałami nic. Ponad 16 lat temu miałam kamienie i w nerkach i w pęcherzyku, a od około 10 lat nie mam nic. Tylko te złogi ze zdjęć miałam. Wg tego, co jest napisane we wspomnianej w artykule książce Moritz’a, złogi i kamienie z pęcherzyka żółciowego też powinny wyjść. Dobrze, abyś tę książkę przeczytała, jest bardzo ciekawa 🙂

   Tatiana Jaworska
   Odpowiedz
  • 4 lipca 2020

   Dzień dobry, zadam wstydliwe pytanie. Skąd te kamyczki? Jak to robi? Przy wyproznianiu trzeba czyścić stolec w sitku?

   Anna
   Odpowiedz
   • 14 lipca 2020

    Bierzemy plastikowy pojemnik (np. po włoszczyźnie), robimy z niego durszlak. Durszlak wkładamy do sedesu, robimy co trzeba, przelewamy wodą i gotowe.

    Tatiana Jaworska
    Odpowiedz
 • 21 listopada 2018

  Dzień dobry, a jakie powinny być odstępy czasu między poszczególnymi sesjami oczyszczania?

  Paulina
  Odpowiedz
  • 21 listopada 2018

   Można je robić raz w miesiącu.

   Tatiana Jaworska
   Odpowiedz
 • 2 lutego 2019

  Wlasnie jestem w trakcie pierwszego oczyszczania. Ogromna jest ta ilosc zielonych kamieni ? (srednio o srednicy od 0.5 do 1,5 cm)
  Sol nie smakowala mi wybitnie, a po wypiciu oleju cala noc bylo mi niedobrze :-/
  Ale warto bylo, z tego co widze !
  Karmie, a wlasciwie dokarmiam piersia 9 miesiecznego brzdaca. Nie wiedzialam, ze przy karmieniu oczyszczanie sie odradza…

  Kasia
  Odpowiedz
  • 4 lutego 2019

   Raczej się odradza – przez 24 godziny nie jesz, a karmisz. Ale też zależy, jak dużo karmisz.

   Tatiana Jaworska
   Odpowiedz
 • 17 marca 2019

  Witam, dziękuję za metodę oczyszczania wątroby. Dziś jestem po drugim oczyszczaniu. Za pierwszym razem wyszły tylko takie “pchełki”. Dzisiaj był wysyp kamieni. i też oczywiście mnóstwo żółtych “pchełek”. Ubyło mnie 0,8kg. Zważyłam się przed i po :). Mam zamiar przeprowadzać oczyszczanie co miesiąc aż do skutku. Nie mam problemów z wypijaniem mikstur. Dziś nieco pobolewa mnie głowa, ale myślę, że to może być skutek oczyszczania. Pozdrawiam.

  Iwona
  Odpowiedz
 • 27 sierpnia 2019

  Dzień dobry Pani Tatiano czy te oczyszczanie wątroby to tylko u osób bez pęcherzyka żółciowego?Bo ja mam objawy kłucia w prawym podżebrzu ale nie wiem czy to wątroba ma złogi czy są złogi w pęcherzyku żółciowym ,usg nic nie wykazało,czy można przeprowadzić to oczyszczanie jeśli np. są złogi w woreczku żółciowym bądż w przewodach żółciowych .Pozdrawiam i proszę o odpowiedż

  Jaroslaw Wieczorek
  Odpowiedz
  • 27 sierpnia 2019

   Dzień dobry, nie tylko lecz również osoby bez pęcherzyka mogą je zrobić. Więc Ci z pęcherzykiem jak najbardziej. Przy czym tu właśnie chodzi o oczyszczanie wątroby i pęcherzyka ze złogów. Jelita się opróżniają przy okazji.
   Pozdrawiam 🙂

   Tatiana Jaworska
   Odpowiedz
   • 8 września 2019

    Ważne pytanie poproszę o odpowiedź

    Czy jak zaczyna się pić sól można pić po np1 godzinie ciepła wode ?

    Adam
    Odpowiedz
    • 8 września 2019

     Tam w harmonogramie Oczyszczania głównego jest napisane ile wody i po jakim czasie wypić. Punkty 1 i 2.

     Trzymam kciuki 🙂

     Tatiana Jaworska
     Odpowiedz
     • 21 września 2019

      Czy kwas jabłkowy to to samo co ocet jabłkowy?

      Magda
      Odpowiedz
      • 23 września 2019

       Nie, to nie to samo.

       Michał Jaworski
       Odpowiedz
 • 8 września 2019

  Jeszcze jedno pytanie

  Czy płukanie soda oczyszczona robić raz wieczorem czy np po każdym piciu soku jabłkowego?

  Adam
  Odpowiedz
  • 8 września 2019

   Zęby trzeba wypłukać po każdym wypiciu soku.

   Tatiana Jaworska
   Odpowiedz
 • 14 września 2019

  Dzisiaj ponownie będę robił sobie oczyszczanie podobną metodą. Bardzo skuteczna.
  Poprzednio 2-krotnie wydaliłem po garści kamieni. Moje doświadczeniie opisałem na blogu:
  http://arturradecki.pl/2018/10/07/oczyszczanie-watroby-z-glodowka-pl-relacja-i-wrazenia/

  Artur Radecki
  Odpowiedz
 • 30 września 2019

  Dzień dobry, pytanie do tekstu:

  “Gdy raz zacznie się oczyszczać wątrobę, powinno się kontynuować
  oczyszczanie dopóki przez dwa kolejne płukania nie wydali się żadnych kamieni.
  Niekiedy należy w tym celu przeprowadzić serię 8-12 zabiegów oczyszczających.
  Dlatego z braniem pod uwagę zmian pór roku można podejść z dystansem.”

  Na czym dokładnie polega kontynuacja, tzn. od którego momentu? Czekam do godz. 18.00 i zaczynam ponownie oczyszczanie główne?

  Luko
  Odpowiedz
  • 1 października 2019

   Do momentu, gdy kolejne oczyszczania wątroby (robione co kilka tygodni / miesięcy) nie będą skutkowały wydalaniem kamieni.

   Michał Jaworski
   Odpowiedz
 • 21 listopada 2019

  Czy takie oczyszczanie jest bezpieczne jeżeli mam 3 cm kamień w woreczku żółciowym.Jak do tej pory wszyscy unikają
  odpowiedzi.Takie oczyszczanie może się skończyć utknięciem kamienia w przewodzie i szybką interwencją na stole operacyjnym ..

  Wiesława Janiec
  Odpowiedz
  • 21 listopada 2019

   To prawda – jest takie ryzyko. Ja z kamieniem tej wielkości nie decydowałbym się na zrobienie takiego oczyszczania.

   Michał Jaworski
   Odpowiedz
  • 22 grudnia 2019

   Mi wyszedl kamien 2 na 3 cm, bezbolesnie. Dodatkowo, Moritz opisuje przypadek jego zony, ktora wydalila jeszcze wiekszy kamien, bo prawie 5 cm! Przewody zolciowe sa zbudowane z miesni gladkich, tych samych co macica ,wiec jesli duzy kamien nie mozesie przecisnac, rownie dobrze kobieta nie moze urodzic dziecka – przeczytalam o tym na innym blogu. I to jest prawda – po to zreszta pijey sol gorzka, przwody zolciowe sa wtedy brdzo elastyczne i bywaly przypadki wydalenia kamienia wielkosci kuli golfowej. Nigdy natomiast nie slyszalam (a czytalam bardzo duzo na ten temat, mam za soba 12 oczyszczan) zeby komus taki kamien utkwil. Albo wyjdzie, albo zostanie gdzie byl, nie ma innej mozliwosci. Warto sprobowac. Pozdrawiam.

   agnieszka
   Odpowiedz
 • 29 listopada 2019

  ja pije ziola oczyszczajace i wspomagajaca watrobe i tez swietnie dzialaja, biore duzo lekow i wczesniej mialam problemy z watroba wlasnie a teraz juz duzo lepiej

  ewa
  Odpowiedz
  • 9 grudnia 2019

   a jakie to zioła? jak czesto, w jakich proporcjach??

   hanna
   Odpowiedz
   • 13 grudnia 2019

    bodajrze ostropest z babka plesznik i z czyms jeszcze, nie pamietam juz, bo to gotowa mieszanka, sama sobie tego nie robie

    ewa
    Odpowiedz
 • 22 grudnia 2019

  Ja trzy dni temu zrobilam moje dwunaste juz oczyszczanie, i zlogi ciagle wychodza…u mnie to chyba potrwa dluzej 9pierwsze dwa razy wyszlo prawie nic, sama piana i kilka ziarenek wielkosci ryzu). Nie wiem czy to normalne. Za chyba 9 razem wyszedl kamiec prawie 3 centymetrowy! nie wiem gdzie on siedzial 🙂
  Za kazdym razem coraz gorzej jest mi wypijac sol, za to na oliwe z sokiem, po prawie calym dniu niejedzenia, czekam z wytesknieniem jak na posilek 🙂 Polubilam juz jej smak. Jedyne co mi doskwiera procz picia soli, to duza ilosc biegunek przed wypiciem oliwy – na nastepny dzien mam ich mniej niz dnia poprzedniego, zapewne w syniku utraty wody. Nie wiem czy wszystko robie dobrze 🙁

  agnieszka
  Odpowiedz
 • 17 marca 2020

  Czy każde następne oczyszczanie (comiesięczne) musi być poprzedzone 6-dniowym piciem soku jabłkowego?

  Władysław
  Odpowiedz
  • 17 marca 2020

   Tak, ale ja nie piję soku jabłkowego lecz wodę z kwasem jabłkowym.

   Tatiana Jaworska
   Odpowiedz
   • 29 marca 2020

    Czy kwas jabłkowy toto samo co ocet jabłkowy?

    Ania
    Odpowiedz
    • 30 marca 2020

     Nie, to zupełnie coś innego.

     Michał Jaworski
     Odpowiedz
 • 4 kwietnia 2020

  Planuję oczyścić swoją wątrobę. Ciekawi mnie techniczny aspekt wyjmowania tych kamieni z kupy. Jak to najlepiej zrobić? Jakieś rady? Nie chcę ubrudzić całej łazienki przy tym. Jak Wy to robiliście?

  Wojtek
  Odpowiedz
  • 5 kwietnia 2020

   Weź plastikowy pojemnik, albo miskę, zrób z niego durszlak. Durszlak wkładasz do sedesu, robisz co trzeba, przelewasz wodą i zbierasz skarby. Miskę z wodą miej już przygotowaną.
   PS. G… zamieniłam na kupę. Jest część wyrazów, która tutaj się nie znajdzie 😉
   Udanych łowów 😉

   Tatiana Jaworska
   Odpowiedz
 • 5 maja 2020

  Witam, co to znaczy kwas jabłkowy? Ocet jabłkowy? Soku na pewno nie będę pić ze względu na zawartość cukru. Czym zatem zastąpić? Jeśli można octem jabłkowym lub jakimkolwiek kwasem owocowym lub warzywnym to na pewno zrobię oczyszczanie. Nawiasem mówiąc siarczan magnezu nie jest taki zły :). Pozdrawiam

  Maria
  Odpowiedz
  • 5 maja 2020

   Kwas jabłkowy to nie to samo co ocet jabłkowy. Tego kwasu daje się łyżeczkę na litr wody, dlatego ja polecam właśnie kwas zamiast soku jabłkowego. Pozdrawiam 🙂

   Tatiana Jaworska
   Odpowiedz
   • 21 listopada 2020

    Witam serdecznie! Gdzie można kupić ten ” kwas jabłkowy” ?
    Czy w aptece ? Czy można ten kwas jabłkowy połączyć z kwasem cytrynowym ,lub sokiem z cytryny i pić ? Usiłuję pozbyć się kamyków,napisano w USG
    “2 złogi wapniowe “.

    zubi
    Odpowiedz
    • 23 listopada 2020

     Dzień dobry,
     Proszę wpisać w internet kwas jabłkowy i pojawi się Kwas Jabłkowy (acidum malicum) 100 g za około 9 zł.
     Nic mi nie wiadomo, aby można było to zastąpić zaproponowaną mieszanką. Jeśli w nerkach są złogi wapniowe, to odpowiednia jest fitolizyna (zazwyczaj urolodzy ją przepisują).
     Jeśli chodzi zaś o złogi w pęcherzyku żółciowym, to oczyszczanie wątroby zdaje się być najlepszym sposobem na pozbycie się ich. Chociaż w moim przypadku zadziałała też fitolizyna. Tu o tym pisałam: https://www.wiecejnizzdroweodzywianie.pl/kamienie-nerkowe-wyrok-czy-incydent/
     Pozdrawiam

     Tatiana Jaworska
     Odpowiedz
 • 15 maja 2020

  Witam, czy jako wegetarianka/weganka moge robic to oczyszczanie? Obecnie robie detoks Ewy Dabrowskiej. Czy przez oczyszczaniem musze normalnie jesc czy moge robic oczyszczanie w czasie detoksu? Mam dwa kamienie 12mm i 8mm w pecherzyku zolciowym. przez rok bylo ok, teraz znow zaczyna mnie kluc w boku.

  elle
  Odpowiedz
 • 19 maja 2020

  Robiłam to 6 razy, ale po wysłuchaniu pewnego lekarza na YouTube mam poważne wątpliwości co dostosowania tego typu zabiegów. Pewna lekarka lecząca metodami naturalnymi powiedziała, że bez sensu jest męczyć organizm w taki sposób, zwłaszcza, że wątroba nie lubi gwałtownych zabiegów, a płukanie metodą Moritza takim ostrym zabiegiem jest, dlatego najlepszym sposobem na oczyszczanie wątroby jest dieta wegańska, ewentualnie semi-wegańska. Poniżej podaję link do wysłuchania opinii lekarza patomorfologa.
  https://www.youtube.com/watch?v=IXil6qcG07Q&t=948s

  Mariola
  Odpowiedz
  • 19 maja 2020

   Proszę odnieść się do tego co wcześniej napisałam, bo mam dylemat, z jednej strony już to robiłam i wiem jak to wygląda, z drugiej strony bardzo mnie powiem szczerze zatrwożyła opinia tego lekarza. To tak brzmiało, jakbyśmy byli na dwóch różnych planetach. On nawet wskazuje, że można sobie zrobić krzywdę.
   Pozdrawiam

   Mariola
   Odpowiedz
   • 19 maja 2020

    Mariola, to już musisz sama sobie odpowiedzieć na Twoje pytania. Lekarze i osoby od medycyny naturalnej często się nie zgadzają. Dla przykładu jak powiesz do lekarza o poście Daniela, to powie Ci, że w ten sposób zrobisz sobie krzywdę. Miliony ludzi robią post Daniela, a jednak wiele lekarzy, a nawet dietetyków po akademii medycznej powie, że to głupota. Ludzie robią posty od wielu lat, jest nagroda Nobla za autofagię, a i tak niektórzy będą udowadniać, że to głupota. Dlatego trzeba samemu słuchać organizmu. Robiłaś to 6 razy i tu teraz ktoś Ci mówi, że zrobisz sobie krzywdę… Ja robiłam to 8 razy i czuję się doskonale.

    Tatiana Jaworska
    Odpowiedz
    • 19 maja 2020

     Dziękuję Tatiano, wiem, że muszę sama zadecydować, ale bardziej mnie zastanawia prawdziwość tego, że faktycznie są to kamienie wątrobowe, czy też efekt zmydlania powstający na wskutek reakcji po wypiciu oleju, bo to wygląda tak jakbyśmy robili coś co wcale tym nie jest. Nie wiem czy słuchałaś tego nagrania ?
     Pozdrawiam

     Mariola
     Odpowiedz
     • 20 maja 2020

      Też mnie to zastanawiało, ale czy może coś takiego utworzyć się w ciągu kilku tygodni? Bo rozumiem, że miałyby się tworzyć pomiędzy pierwszym a drugim oczyszczaniem. I jak to jest, że przychodzi moment, w którym przestają one wychodzić?
      Brzmi bardzo mądrze, ale poczytaj o moich kamieniach nerkowych i w pęcherzyku żółciowym (https://www.wiecejnizzdroweodzywianie.pl/kamienie-nerkowe-wyrok-czy-incydent/).
      Były wapniowo-fosforowe. Lekarz powiedział mi co powinnam robić, ale też dodał, że nie można się ich pozbyć. Na długi czas więc odstawiłam czekoladę (bo fosfor) i unikałam preparatów z wapniem, do tego piłam dużo wody i zioła. I kamieni nie mam, a tu słyszę, że nie można się ich pozbyć pijąc zioła. Nie robiłam oczyszczania wątroby, bo jeszcze o tym nie wiedziałam, więc nie wiem, czy by wyszły.
      Zatem w kwestii tych wątrobowych, które traktuję jako tłuszczowe właśnie (dlatego ich nie widać podczas usg) również podchodzę sceptycznie do tego, co mówi lekarz.
      W teorii mówi logicznie, ale praktyka idzie gdzieś obok tego.

      Tatiana Jaworska
      Odpowiedz
 • 28 lipca 2020

  trochę żałuję że jadłam obiad przed chwilą ale wiadomo nic co ludzkie nie jest nam obce… kurczę kusi mnie taka detoksykacja ale z drugiej strony wiem że nie dam rady tego wypić, boję się, że przy trzecim dniu wymięknę i wszystko będzie na marne… zna ktoś może alternatywne i mniej skomplikowane metody?

  Nelka
  Odpowiedz
 • 13 października 2020

  bardzo interesujace

  Agata
  Odpowiedz
 • 26 października 2020

  Efekty wręcz porażające. Dawno nie byłam tak zaskoczona. A ma pani jakieś doświadczenia z ziołami, które ludzie piją w formie naparu np. hepa vitale? Wiem, że to nie ma jakiś niewiarygodnych efektów, ale czy sprawdzi się w stosowaniu takim zapobiegawczym wraz z dietą?

  Marta
  Odpowiedz
  • 27 października 2020

   Z ziołami mam doświadczenie własne, gdy pozbywałam się nimi kamieni nerkowych przez dwa lata. Natomiast nic mi nie wiadomo w temacie mieszanki hepa vitale, ale zawsze jestem za profilaktyką, więc zapobiegać jak najbardziej. Zioła są znane od wielu lat i warto z nich korzystać.

   Tatiana Jaworska
   Odpowiedz
 • 3 grudnia 2020

  Mam 60 lat i ostatnio co parę dni atak bólu woreczka żółciowego. Mam kamienie w woreczku od kilku lat. Boję się operacji. Czy mogę zastosować tę metodę, jeśli mam dużo starych kamieni w woreczku? Czy nie dojdzie do zatkania przewodów? I co wtedy będzie jeśli dojdzie do zatkania?

  Barbara
  Odpowiedz
  • 4 grudnia 2020

   Dzień dobry, ja niestety nie mogę odpowiedzieć na te pytanie. Ogólnie po to właśnie robimy takie oczyszczania, aby pozbywać się takich kamieni. Tutaj potrzeba, aby przeczytała Pani książkę Andreasa Moritza “Oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego”. Tam jest wszystko dokładnie opisane i wówczas z taką wiedzą można do tego podejść świadomie.

   Tatiana Jaworska
   Odpowiedz
 • 1 lutego 2021

  No dobrze, wiadomo czego nie można jeść, a wiadomo, co można jeść? Bo nawet ryby to produkt odzwierzęcy, jajka też. Odpadają sery, wędliny, zostają tylko owoce i warzywa. Dobrze rozumiem?

  lasalu
  Odpowiedz
  • 3 lutego 2021

   Warzywa, owoce, kasze, zdrowe tłuszcze. Czyli zupy, sałatki, koktajle, soki, owoce w całości.

   Tatiana Jaworska
   Odpowiedz
 • 24 lutego 2021

  Mam pytanie: co u osób z nietolerancją fruktozy ? Litr soku jabłkowego dziennie odpada. Jednak podejrzewam, że kwas jabłkowy również zawiera duże ilości fruktozy (choć nie znalazłem informacji na ten temat w internecie) Czy jest jakaś alternatywa dla osób z nietolerancją fruktozy?

  Paweł Stubba
  Odpowiedz
  • 2 marca 2021

   Ja akurat bardziej polecam kwas jabłkowy. Tam jest łyżeczka kwasu dziennie, więc jeśli jest fruktoza, to bardzo mało.

   Tatiana Jaworska
   Odpowiedz
Więcej Niż Zdrowe Odżywianie