Sprawdź konkurs!
/ Podcast / WNZO 058: Co skrywa w sobie dieta paleo?

WNZO 058: Co skrywa w sobie dieta paleo?

Michał Jaworski on 30 stycznia 2017 - 06:00 in Podcast, Zdrowe odżywianie, Dieta

Nie wiem jak Ty, ale część osób słysząc termin dieta paleo wyobraża sobie półnagiego jaskiniowca biegającego z maczetą po lesie. To bardzo stereotypowe skojarzenie być może korzenie swoje bierze w genezie diety. W tym, że jest ona wzorowana na odległych czasach, gdy jeszcze żyli ludzie pierwotni.

Na przestrzeni tysięcy lat świat się zmienił. Zmieniły się też zwyczaje osób nieutożsamiających się ze stylem życia paleo. Jednak korzenie i fundamenty diety paleo ciągle są takie same, takie jakie były wtedy, gdy po ziemi chodzili ludzie pierwotni.

Co skrywa w sobie dieta paleo? Co każdy z nas, niezależnie od tego jaką dietę preferuje może z tego bagażu doświadczeń zaadoptować do swojego życia? Tak, aby czerpać z niego radość i przez długie lata cieszyć się zdrowiem i witalnością.

O założeniach diety paleo rozmawiam z Grzegorzem Janoszka, twórcą bloga Paleo Smak.

Z tego odcinka podcastu dowiesz się:

 • Dlaczego zboża mogą szkodzić
 • Czym jest dieta i styl życia paleo
 • Jak naturalnie pozbyć się krótkowzroczności
 • Czy są jakieś przeciwskazania do diety paleo
 • Jakich błędów na paleo się wystrzegać
 • Rola okresowych postów i głodówek
 • Jak zdobyć mięso dobrej jakości
 • Jakie wyzwania wiążą się z dietą paleo

Dieta paleo – transkrypt

>Kliknij tutaj, aby pobrać transkrypt tego odcinka podcastu

Jak możesz słuchać podcastu?


Zdecydowanie polecam ostatni sposób – słuchanie podcastów na swoim smartfonie. Ja tak robię już od kilku lat i jestem z tego sposobu bardzo zadowolony. Swoje ulubione podcasty mam zawsze z sobą i słucham w każdym miejscu i o dowolnym czasie. Polecam!

Oceń mój podcast –  dieta paleo

Jeżeli chcesz mi jakoś podziękować, to najlepsze dla mnie będzie pozostawienie przez Ciebie opinii w iTunes. Dzięki temu mój podcast będzie lepiej widoczny i łatwiej będę mógł docierać do nowych słuchaczy. Możesz to zrobić klikając na linka poniżej.

-> Oceń podcast “Więcej Niż Zdrowe Odżywianie” na iTunes

Notatki do tego odcinka podcastu:

Źródła informacji

Możesz być na bieżąco z tym, co się dzieje na blogu – zapisz się na newsletter – okienko poniżej. Raz w tygodniu otrzymasz maila z linkami do nowych artykułów bezpośrednio na Twoją skrzynkę pocztową 🙂

 

4 SKOMENTUJ

Wyślij swoją wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 Komentarze
 • 30 stycznia 2017

  Świetny wywiad,dziękuję! Jak to się dzieję, że Ty masz zawsze interesujących gości? 😉
  Pozdrawiam najserdeczniej,
  Ewa

  Ewa
  Odpowiedz
  • 31 stycznia 2017

   Dziękuję Ewa, cieszę się, że Ci się podobało, gości dobieram w bardzo “egoistyczny sposób”. Próbuje przede wszystkim odpowiedzieć na pytania, które powstają w mojej głowie – super, że przy okazji inni też coś z tego wynoszą 🙂

   Michał Jaworski
   Odpowiedz
 • 4 lutego 2017

  Michale – świetny podcast! Byłem do niego sceptycznie nastawiony, ponieważ wokół diety paleo narosło mnóstwo mitów i stała się ona wehikułem marketingowym. Do tego sam jestem weganinem (z powodów zdrowotnych) :-).

  Nurtuje mnie natomiast jedno pytanie: dlaczego Twoim zdaniem są tak ogromne rozbieżności między podejściem paleo (reprezentowanym tutaj przez Grzegorza) a sugestiami żywieniowymi doktorów bazujących na diecie wegańskiej – np. dr Neala Barnarda albo Dr Michaela Gregera.

  Każdy z tych obozów zupełnie inaczej odnosi się do produktów zwierzęcych.

  Pozdrawiam,
  Maciek

  Maciej
  Odpowiedz
  • 4 lutego 2017

   Dzięki Maciek 🙂 Powiem szczerze – nie wiem. Mam wrażenie, że trochę jest tak, iż chcąc udowodnić jakąś tezę bardzo często można znaleźć argumenty, które ją potwierdzają. Jeżeli do tego dołożymy wpływ różnych grup interesów (produkcja i przetwórstwo roślin / hodowcy zwierząt, itd.), które często mają udział w finansowaniu badań, którymi potem te tezy są argumentowane to mamy jakąś namiastkę rzeczywistości w której żyjemy. Piszę namiastkę, bo zapewne jest jeszcze wiele rzeczy, które nie wychodzą na światło dzienne…
   Dla mnie najwiarygodniejszym źródłem wiedzy jest obserwacja rzeczywistości (nie obietnicy w książkach), która nas otacza. Dobrym do tego miejscem są niebieskie strefy, obszary w których różne nacje żyją w zdrowiu ponadprzeciętnie długo. W tych strefach jada się niewiele mięsa, jeżeli już to jest ono najwyższej jakości (własna hodowla), więcej pisałem o tym tutaj. Pozdrawiam serdecznie, M

   Michał Jaworski
   Odpowiedz
Więcej Niż Zdrowe Odżywianie