Sprawdź konkurs!
/ Podcast / WNZO 062: Akademia Zdrowia DGD – co najbardziej szkodzi cz1

WNZO 062: Akademia Zdrowia DGD – co najbardziej szkodzi cz1

Michał Jaworski on 27 marca 2017 - 06:00 in Podcast, Zdrowe odżywianie, Dieta

Często słyszę, że w obecnych czasach nie ma już zdrowych produktów spożywczych, że wszystko jest przesiąknięte chemią i nie ma sensu zwracać uwagi na to, co jemy… Czy oby na pewno? Prawdą jest, że większość obecnie dostępnej żywości jest “daleka od ideału”, jednak pewne grupy produktów szkodzą nam w sposób szczególny. Dobrze jest je poznać, aby wiedzieć z jakim ryzykiem wiąże się ich spożywanie i świadomie podjąć decyzję, czy chcemy się narażać, czy może niekoniecznie…

W trzecim odcinku z serii Akademia Zdrowia DGD z doktor biologii Grażyną Pająk bez skrupułów demaskujemy największych trucicieli – produkty spożywcze, których regularne jadanie prowadzi do chorób cywilizacyjnych.

Z uwagi na ilość szkodliwych produktów nasza rozmowa trwała prawie półtorej godziny, dlatego zdecydowaliśmy się ją podzielić na dwa krótsze odcinki. W tym nagraniu usłyszysz pierwszą część rozmowy. Zapraszam!

Z tego odcinka podcastu dowiesz się:

 • Węglowodany dobre czy złe? Jak je rozpoznać.
 • Kto powinien unikać produktów z drożdżami.
 • Gdzie znajduje się akrylamid i dlaczego jest szkodliwy.
 • Dlaczego kolorowe słodzone napoje są niezdrowe.
 • Pić wodę gazowaną czy niegazowaną.
 • Jaki alkohol szkodzi najmniej.
 • Jakiego octu się wystrzegać.
 • Dlaczego warzyw nie należy dosładzać.
 • W jakich garnkach nie gotować owoców i warzyw.
 • Jaki kolor powinien mieć keczup.
 • Dlaczego unikać produktów UHT.
 • Jakie produkty nabiałowe lepiej tolerowane.
 • Dlaczego mleko w proszku jest szkodliwe.

Chcieć to móc – co najbardziej szkodzi?

Kliknij tutaj, aby pobrać transkrypt tego odcinka podcastu

Jak możesz słuchać podcastu?


Zdecydowanie polecam ostatni sposób – słuchanie podcastów na swoim smartfonie. Ja tak robię już od kilku lat i jestem z tego sposobu bardzo zadowolony. Swoje ulubione podcasty mam zawsze z sobą i słucham w każdym miejscu i o dowolnym czasie. Polecam!

Oceń mój podcast – co najbardziej szkodzi?

Jeżeli chcesz mi jakoś podziękować, to najlepsze dla mnie będzie pozostawienie przez Ciebie opinii w iTunes. Dzięki temu mój podcast będzie lepiej widoczny i łatwiej będę mógł docierać do nowych słuchaczy. Możesz to zrobić klikając na linka poniżej.

-> Oceń podcast “Więcej Niż Zdrowe Odżywianie” na iTunes

Notatki do tego odcinka podcastu:

Źródła informacji

Możesz być na bieżąco z tym, co się dzieje na blogu – zapisz się na newsletter – okienko poniżej. Raz w tygodniu otrzymasz maila z linkami do nowych artykułów bezpośrednio na Twoją skrzynkę pocztową 🙂

 

8 SKOMENTUJ

Wyślij swoją wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 Komentarze
 • 28 marca 2017

  Bardzo miło się słucha i przyjemnie 🙂

  Odpowiedz
 • 31 marca 2017

  Bardzo wartościowe nagranie. Jakieś 2 lata temu kupiłam garnki metalowe, bo jakie dobre, jak oszczędnie się gotuje. Moja rodzina jest bardzo liczna, więc wzięłam się za gotowanie bigosu, a że kupiłam trochę za dużo białej kapusty byłam zmuszona gotować ją w dwóch garnkach. W metalowym i emaliowanym. I wtedy zdziwiłam się dlaczego kapusta w garnku emaliowanym jest taka jasna, normalna, a w garnku metalowym była ciemniejsza. Teraz już wiem dlaczego? Uwalnia się nikiel. Dziękuję bardzo. Pozdrawiam. 🙂

  KRYSTYNA
  Odpowiedz
  • 15 czerwca 2017

   Garnki ze stali nierdzewnej oferują często, ze nie reagują z kwaśnymi substancjami? Czy można w takich garnkach bezpiecznie gotować warzywa i owoce, (bo przecież zazwyczaj sa mieszanka chromu i niklu)?

   Natalia
   Odpowiedz
   • 19 czerwca 2017

    No właśnie jak pokazuje praktyka (zmiana koloru gotowanych warzyw) niestety często deklaracje producentów nieco rozmijają się z praktyką. Inną sprawą jest to, producenci zarówno sprzętu AGD jak i produktów spożywczych są zobligowani do informowania jeżeli wpływ przekroczy ustalone normy, które niekoniecznie uwzględniają holistyczne (całościowe) podejście do zdrowia człowieka.

    Michał Jaworski
    Odpowiedz
 • 25 maja 2019

  Cześć! Powyższe wskazówki były dla mnie mniej lub bardziej oczywiste i metodą prób i błędów doszłam do podobnych wnioskow. Ale informacja o metalowych garnkach wywróciła mój kulinarny świat – dziś już nie kupię garnka emaliowego, ale w najbliższych dniach na pewno się to stanie! Jezeli metalowe garnki mają taki wpływ na warzywa i owoce, to czy plastikowe miski, w których później trzymam te warzywa i owoce, także mają negatywny wpływ ? W czym zatem transportować wyprawkę do pracy?
  Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.
  Pozdrawiam

  Michalina Choroś
  Odpowiedz
  • 27 maja 2019

   Michalina, najzdrowszy sposób przechowywania i transportu żywności to naczynia szklane. Ja do pracy zupkę i surówki zabieram w słoikach.

   Michał Jaworski
   Odpowiedz
 • 24 listopada 2020

  Ciekawa rzecz z tym słodzeniem, sałatek zwłaszcza. Czy tylko ksylitol w takim razie? A co np. z miodem? I gratuluję podkastow i bloga 🙂

  Beti
  Odpowiedz
  • 25 listopada 2020

   Tak tylko ksylitol lub erytrofor, miód, cukier, soki owocowe zawierają cukry, które fermentując mogą powodować dyskomfort w układzie pokarmowym. PS. Dziękuje za miłe 🙂

   Michał Jaworski
   Odpowiedz
Więcej Niż Zdrowe Odżywianie